Pisanie bezwzrokowe to bardzo przydatna umiejętność w wielu zawodach. Wbrew pozorom nie wymaga ona uczenia się na pamięć rozkładu klawiszy. Więc jak zwiększyć szybkość pisania? Na czym polega nauka szybkiego pisania na klawiaturze? Dowiedz się z naszego artykułu!
Na czym polega bezwzrokowe pisanie na klawiaturze?
Kluczowe w przypadku pisania bezwzrokowego jest korzystanie ze wszystkich palców. Należy tak wyćwiczyć dłonie, aby korzystając z pamięci ciała móc szybko trafiać w odpowiednie klawisze. Tym samym to nie twoja głowa musi nauczyć się klawiatury na pamięć, a dłonie. Jest to czynność taka jak jazda na rowerze. Ciało pamięta ruchy niezbędne do utrzymania równowagi i jazdy do przodu. Podobnie jest z efektywnym i poprawnym pisaniem.
Jak wykonać test pisania w szybkim tempie?
Nauka szybkiego pisania powinna rozpocząć się od testu. Podobnie jak w przypadku każdej innej umiejętności, przed rozpoczęciem ćwiczeń należy znać poziom początkowy.
W tym celu należy wykonać darmowy, dostępny w internecie test na szybkość pisania. Sprawdza on nie tylko ilość wpisywanych znaków lub słów na minutę, ale także ich poprawność.
Na czym polega test?
Aby test rzeczywiście sprawdzał tempo pisania bezwzrokowego, zwykle program wyświetla u góry ekranu tekst. Nie jest on zbyt trudny, lecz zawiera słowa, które podczas tradycyjnego pisania dwoma lub trzema palcami zajmą więcej czasu. Notatnik, w którym widać przepisywany tekst znajduje się najczęściej na dole ekranu, przez co wymusza pisanie bezwzrokowe, aby móc nadążać za pojawiającym się u góry tekstem.
Podczas takiego przepisywania tekstu program nalicza także błędy i literówki. Najczęściej spotykane są zjedzone końcówki, ogonki i wymiana liter na te znajdujące się tuż obok na klawiaturze komputera.
Od czego zależy szybkość pisania na klawiaturze?
Prędkość pisania na klawiaturze zależy od wielu czynników. Trudno jednoznacznie określić, który jest kluczowy, a który mniej istotny. Z pewnością dużą rolę odgrywa ilość palców wykorzystywanych do pisania. Najwięcej osób korzysta z 4 lub maksymalnie 6, przy czym przejście na 10 znacząco poprawia efektywność. Początek ćwiczeń poprawiających szybkość pisania jest trudny. Zarówno niepatrzenie na klawiaturę, jak i korzystanie ze wszystkich palców, jest dla wielu osób niewygodne i nienaturalne. Chwilowo można obserwować zmęczenie dłoni i pogorszenie efektywności pisania. Po pewnym czasie jednak oba te problemy znikną.
Pisanie wszystkimi palcami – po co?
Do tego celu należy nauczyć się poprawnego sposobu układania dłoni na klawiaturze. To absolutna podstawa stanowiąca jeden z pierwszych etapów kursu zwiększającego szybkość pisania.
Prawidłowy układ dłoni skraca drogę, jaką muszą pokonać pojedyncze palce w drodze do konkretnych liter. Dzięki temu płynne pisanie staje się znacznie prostsze i szybsze.
Jak nauczyć się pisać szybko i bezwzrokowo?
Nauka pisania szybko i efektywnie nie jest trudna ani kosztowna. Kursy są łatwo dostępne online i zwykle są zupełnie darmowe. Po sprawdzeniu swojego poziomu, za pomocą krótkiego testu, należy stopniowo uczyć się prawidłowego układania dłoni. Ćwiczenia dostępne na kursach i stronach obejmują różnego rodzaju łamigłówki, gry i zadania poprawiające znajomość klawiatury.
Podczas kursu warto co jakiś czas kontrolować swoje tempo poprzez ponowne wykonanie testu. Mistrzowie klawiatury są w stanie pisać nawet 700 znaków na minutę, a rekordziści aż 1000. W codziennym życiu nie są konieczne osiągnięcia, ale zwiększenie efektywności i poprawności pisania z pewnością pomoże wielu osobom.
Zalety bezwzrokowego pisania
Lista zalet szybkiego i bezwzrokowego pisania jest długa i z pewnością przekona wielu niedowiarków. Przede wszystkim jest to cenna umiejętność, przyspieszająca pracę. Mniej opóźnień, szybciej realizowane zadania to więcej czasu wolnego. Z pewnością to ważny aspekt dla uczniów, studentów i osób pracujących przy komputerze. Demonstrując tę umiejętność, można zdobyć przychylność prowadzącego lub pracodawcy. Nawet trzykrotnie krótszy czas przygotowania danych treści, bez żadnego ubytku na jakości. Warto o tym wspomnieć także w CV, zwłaszcza gdy jest to umiejętność poparta certyfikatem,
Szybkie pisanie w pracy
Na stanowiskach biurowych, umiejętność szybkiego pisania wygląda bardzo profesjonalnie. W przypadku działu obsługi klienta efektywność pracy również bardzo wzrasta,
Szybkie pisanie to nie tylko więcej czasu wolnego, ale w konsekwencji także mniej godzin spędzonych przy biurku w niezdrowej pozycji. Dodatkowo dzięki rezygnacji z przesuwania wzroku między klawiaturą a monitorem znacznie mniej męczy się kark. A przez wykorzystanie wszystkich palców, mięśnie dłoni i nadgarstków są równomierniej obciążone.
Kto powinien nauczyć się szybko pisać na klawiaturze?
Zwiększona szybkość pisania, a tym samym większa efektywność pracy, z pewnością przyda się wszystkim pracownikom biurowym. Osoby piszące liczne e-maile, pisma i artykuły zaoszczędzą dzięki temu trochę czasu. Jest to także umiejętność przydatna dla programistów. Pozwala zadbać o kręgosłup i nadgarstki, bez obniżania jakości pracy.
Szybkość pisania na komputerze poprawia jakość i komfort pracy. Kurs bezwzrokowego pisania to szansa na ciekawą i przydatną umiejętność zdobytą niskim kosztem.