Wiele zawodów wymaga regularnego korzystania z komputera, komunikowania się za pośrednictwem e-maili i czatów. Każdego dnia setki lub nawet tysiące razy konieczne jest uderzanie w klawiaturę. Im będzie to szybsze i efektywniejsze, tym sprawniej zostanie wykonana praca. Szybkie pisanie jest kluczową kompetencją przyszłości. Zarówno młodzież, jak i doświadczeni pracownicy wiele zyskają w swoim codziennym życiu, ucząc się poprawnego pisania na klawiaturze. Czytaj dalej!
Jak łatwo ocenić tempo pisania na klawiaturze?
Szybkie pisanie jest umiejętnością, którą z łatwością można ocenić bez konieczności wychodzenia w domu. Większość kursów i testów dostępnych w internecie jest w pełni darmowa.
Najprostszym sposobem na ocenę tempa pisania jest wykonanie szybkiego testu. Polega on na przepisaniu tekstu wyświetlanego u góry ekranu. Kluczowe jest robienie tego jak najszybciej, lecz z zachowaniem należytej staranności. Wszystkie popełnione błędy, literówki i braki polskich znaków obniżą ocenę końcową. Wykonanie takiego testu jest pierwszym krokiem na drodze do szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze.
Szybkość czy dokładność? Co jest ważniejsze?
Szybkie pisanie bezwzrokowe polega na efektywnym i poprawnym stukaniu w klawiaturę bez konieczności niepotrzebnego nadwyrężania dłoni i karku. Program kursu szybkiego pisania obejmuje ćwiczenia pozwalające lepiej poznać układ klawiatury i opanować trudną sztukę pisania z wykorzystaniem wszystkich palców. Dzięki zmniejszeniu odległości między poszczególnymi klawiszami a dłońmi można zminimalizować literówki. Gdy konkretne palce naciskają odpowiednie guziki, można uzyskać znacznie lepsze teksty.
W jaki sposób przebiega nauka szybkiego pisania bezwzrokowego na klawiaturze?
Nauka szybkiego pisania zakłada opanowanie układu klawiatury. Lecz nie w sposób świadomy, na pamięć, lecz z wykorzystaniem pamięci ciała. Dzięki temu dłonie dokładnie wiedzą, gdzie znajdują się poszczególne litery.
Opanowanie bezwzrokowego pisania zakłada także rozdzielenie etapu pisania od poprawiania. Choć wiele osób jest nauczonych natychmiastowego poprawiania każdego błędu i każdej literówki, znacznie wydłuża to czas przygotowania danego tekstu. Jednak gdy całość zostanie napisana i dopiero nastąpi etap poprawiania, sumaryczny czas wykonania zadania będzie krótszy.
Kurs pisania bezwzrokowego online w domu – czy warto?
Szybkie pisanie w obecnych czasach prawie zawsze dotyczy pisania na klawiaturze. Z tego względu nie ma znaczenia, czy komputer, na którym będą wykonywane ćwiczenia, znajduje się w domu czy sali szkoleniowej. Dodatkowo należy pamiętać, że każda klawiatura charakteryzuje się odrobinę innymi klawiszami. W przypadku bardzo szybkiego pisania niewielkie różnice w grubości klawiszy lub odstępów pomiędzy nimi mogą zaważyć na wynikach.
Współczesne kursy pozwalają na wykonywanie ćwiczeń z każdego miejsca i o każdej porze. Należy także wziąć pod uwagę, że odbycie żadnego kursu nie wpłynie na szybkość pisania, jeśli ćwiczenia nie będą wykonywane sumiennie i regularnie.
Zalety szybkiego pisania na klawiaturze
Ucząc się bezwzrokowego pisania, zyskuje się nie tylko ciekawą kompetencję, którą można potem zaprezentować na rozmowie rekrutacyjnej, ale także usprawnienie codziennego życia.
Szybkie pisanie nie tylko skraca czas poświęcany na wyznaczone zadania. Umożliwia również odciążenie karku, ponieważ nie ma konieczności wodzenia wzrokiem między ekranem a klawiaturą. Natomiast pisanie ergonomiczne z wykorzystaniem wszystkich palców opóźnia eksploatacyjne urazy dłoni.
Komu przyda się nauka pisania na klawiaturze?
Nauka szybkiego pisania na klawiaturze z pewnością przyda się pracownikom biurowym, którzy każdego dnia piszą wiele e-maili, obsługują interesantów i tworzą raporty.
Efektywne pisanie na klawiaturze jest także bardzo istotną umiejętnością dla programistów.
Dodatkowo kurs tego rodzaju jest doskonałym pomysłem dla uczniów i studentów. Nie tylko skróci czas przygotowywania projektów zaliczeniowych, ale stanie się także ciekawym punktem w przyszłym CV. Pracodawcy z pewnością docenią profesjonalne podejście również do tak pozornie zwyczajnych czynności.
Szybkie pisanie – jak wygląda lekcja pisania bezwzrokowego?
Zajęcia z szybkiego pisania polegają na przepisywaniu konkretnych bloków tekstu lub szeregów znaków. Na początek należy odpowiednio ułożyć dłonie na klawiaturze zgodnie z ilustracją lub zdjęciem. Następnie każdym palcem po kolei naciska się odpowiednie klawisze. Pierwsze kilka lekcji polega na trafianiu w odpowiednie litery konkretnymi palcami. Wiele osób ma już wyrobione odruchy i automatycznie używa 4 lub maksymalnie 6 palców. Żeby móc zwiększać tempo pisania trzeba się tego oduczyć.
Szybkie pisanie jest bardzo przydatną umiejętnością we współczesnym świecie. Pozwala efektywniej wykonywać pracę, a dodatkowo odciąża dłonie i kark.