Teksty specjalistyczne – jak je napisać?

Teksty specjalistyczne to szczególny rodzaj tekstów, których pisanie wymaga przede wszystkim ogromnej wiedzy i zaangażowania. Zwykle traktują one o tematach, o których nie każdy może pisać jak np. hodowla przepiórek czy jarmuż i jego uprawa. Wobec tego jak pisać teksty specjalistyczne?
teksty specjalistyczne

Teksty specjalistyczne o hodowli przepiórek i jarmużu- co je wyróżnia?

Teksty specjalistyczne to jedno z najtrudniejszych wyzwań, jakie stawiane są przed dziennikarzami. Wynika to z faktu, że hodowla przepiórek czy jarmuż nie są tematami o których chętnie czytamy, a także często nie są tematami, którymi się żywo interesujemy. Jak wiadomo, najważniejszym zadaniem każdego dziennikarza jest zainteresowanie czytelnika i skłonienie go do przeczytania. W przypadku tekstów specjalistycznych naturalnym jest fakt, że będzie to niezwykle trudne. Co więcej teksty specjalistyczne, które traktują o aspekcie jakim jest jarmuż czy hodowla przepiórek, wymagają wtrącenia do tekstów wiedzy specjalistycznej, a także opinii specjalistów. Nie da się więc ukryć, że nie każdy będzie wstanie je zredagować. Co ciekawe, sami dziennikarze nierzadko mają pewne problemy z tym, by zrobić to poprawnie. 

Teksty specjalistyczne o hodowli przepiórek i jarmużu- co się na nie składa?

Struktura jaką posiadają teksy specjalistyczne na pierwszy rzut oka nie wydaje się trudna. Niemniej jednak jeśli zdecydujemy się przyjrzeć się jej nieco głębiej, mogą pojawić się pierwsze problemy. Przede wszystkim teksty specjalistyczne traktujące o kwestii jaką jest hodowla przepiórek czy jarmuż, muszą składać się z:

  • tytułu- jest to pierwsza i jednocześnie najważniejsza część tekstów specjalistycznych. Wynika to z faktu, że tytuł musi być jak najbardziej prosty, a jednocześnie dostarczać odpowiednio dużo informacji. Co więcej tytuł w tekstach specjalistycznych nie może być długi i okraszony niepotrzebnymi epitetami.
  • leadu- lead w tekstach specjalistycznych jest jedną z najważniejszych części. Jest to w głównej mierze krótkie i rzeczowe streszczenie całego artykułu, a co za tym idzie muszą zawrzeć się w nim kluczowe zagadnienia o których czytelnik dowie się w dalszej części tekstu.
  • nagłówki- nagłówki w tekstach specjalistycznych sprawiają, że staje się on o wiele łatwiejszy w czytaniu. Dzięki nagłówkom czytelnicy płynnie przechodzą od jednego zagadnienia do drugiego. Nie oszukujmy się, ale hodowla przepiórek czy jarmuż to temat, o którym można pisać godzinami. Nagłówki rozdzielają treść i pozwalają trzymać się kluczowego planu pisania.
  • cytaty- cytaty w tekstach specjalistycznych znacznie podwyższają jego wiarygodność i sprawiają, że dany tekst rzeczywiście może nazywać się specjalistycznym. Cytaty mogą oczywiście pochodzić od specjalistów, którzy hodowlę przepiórek czy uprawę jarmużu świetnie znają. Niemniej jednak można również posłużyć się z cytatami książek i artykułów tematycznie powiązanych, w których już znalazły się wypowiedzi specjalistów.
  • przypisy- jest to najważniejsza kwestia, która sprawi, że dany tekst specjalistyczny nie będzie nosił znamion plagiatu. Przypisy wykonuje się zawsze na końcu, a odnośniki w postaci odpowiednich numerów należy umieścić bezpośrednio w tekście. Warto pamiętać, że wykonane przypisy muszą być możliwie jak najbardziej dokładne i rzetelne, tak by tekst nie stanowił naruszenia prawa autorskiego.

Teksty specjalistyczne o hodowli przepiórek czy uprawie jarmużu z pewnością nie będą najłatwiejsze w redagowaniu. Niemniej jednak podstawę zawsze powinien poprzedzić rzetelny research. Dzięki niemu można będzie zebrać konkretne informacje. Co więcej nie można zapomnieć zarówno o cytatach jak i o przypisach. To właśnie one są najważniejszymi wyznacznikami tekstów specjalistycznych. Ich przygotowanie z pewnością zajmie dłuższą chwilę, jednak efekty ciężkiej pracy z pewnością zostaną docenione.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
szybkość pisania

Jak zwiększyć szybkość pisania na klawiaturze Jak pisać bezwzrokowo?

Następny artykuł
jak napisać relację

Jak napisać relację?

Zobacz też