Na czym polega przepisywanie tekstów? Transkrypcja nagrań – praca z domu i dobry zarobek

Szukając pracy zdalnej, wiele osób trafia na zlecenia oferujące wynagrodzenie za przepisywanie tekstów. Zastanawiasz się nad takim zajęciem? Sprawdź, na czym polega transkrypcja i kto może ją wykonywać.
przepisywanie tekstów

Praca zdalna jest wygodną opcją dla wielu osób. Przepisywanie tekstów to elastyczna forma zatrudnienia pozwalająca pracować z każdego miejsca na świecie. Wiele firm umożliwia także zadaniowe rozliczanie efektów, dzięki czemu nie ma konieczności siadania do komputera w określonych godzinach. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej o tym rodzaju pracy.

Kto szuka ofert pracy przez internet?

Z takiego rozwiązania chętnie korzystają studenci, którym trudno jest połączyć pracę z nieregularnymi terminami zajęć. To jest doskonały wybór także dla osób mieszkających w małych miejscowościach, zwłaszcza źle skomunikowanych z większymi miastami. Gdy trudno jest znaleźć pracę na miejscu, a przeprowadzka nie wchodzi w grę, praca zdalna jest świetnym rozwiązaniem.

Praca online pozwala uzupełnić budżet także osobom opiekującym się dziećmi bądź osobami starszymi. Znacznie łatwiej jest znaleźć w ciągu dnia kilka godzin na wykonanie zadań, niż poświęcać dodatkowy czas na dojazdy.

Czego dotyczą zlecenia na transkrypcje?

Przepisywanie tekstów z pewnością nie jest nudną, monotonną pracą. W zależności od zlecenia można słuchać wykładów, szkoleń, konferencji i kazań, ale także podcastów, rozmów prywatnych, filmów publikowanych na YouTube, a nawet rozpraw sądowych. Zlecenia na transkrypcje nie mają praktycznie żadnych ograniczeń.

Dobry zarobek w pracy zdalnej – gdzie szukać?

Wysokość zarobków podczas przepisywania tekstów jest w dużej mierze uzależniona od tempa pracy. Kwoty podawane w ogłoszeniach mogą obejmować minuty nagrania lub znaki ze spacjami gotowego tekstu. W ten sposób wiele osób wylicza swoją wypłatę. Przeciętne stawki to około 2,50 złotych netto za minutę nagrania lub 3 złote za 1000 znaków ze spacjami napisanego tekstu. Różnice w kwotach najczęściej pojawiają się przy zleceniach specjalnych. Mogą być to teksty potrzebne bardzo pilnie lub zawierające trudne, specjalistyczne słownictwo. W takich przypadkach może okazać się konieczne kilkukrotne przesłuchanie nagrania, aby upewnić się, czy powstały tekst jest w pełni poprawny. Wiele serwisów oferujących zlecenia dorywcze posiada w swojej ofercie transkrypcję.

Przepisywanie tekstów – łatwa praca przez internet

Przepisywanie tekstów nie polega zazwyczaj na przepisywaniu rękopisów lub wydrukowanych treści. Najczęściej pod tą nazwą kryje się transkrypcja, czyli przenoszenie dźwięku na papier.

To bardzo powszechna praca, często oferowana przez portale informacyjne. Dzięki temu można przenieść wywiad lub wypowiedź z formy akustycznej na wizualną. To pomaga zarówno osobom głuchym, jak i pozwala na duplikowanie treści między mediami.

Co warto umieć, decydując się na taką pracę?

Przepisywanie tekstów nie jest trudne, lecz wymaga pewnych umiejętności. Bardzo ważna jest znajomość ortografii i interpunkcji, aby otrzymany tekst pozostał w pełni poprawny.

Dodatkowo warto sprawdzić swoje tempo pisania na klawiaturze, ponieważ od tego w dużej mierze zależeć będzie wysokość zarobków. Im więcej treści uda się przepisać w ciągu godziny, tym bardziej interesująca stawka wyjdzie.

Kto może zajmować się transkrypcją nagrań?

Chcąc pracować przy przepisywaniu tekstów, nie trzeba mieć bogatego CV lub imponującego wykształcenia. To doskonała praca dla osób na studiach lub dopiero zaczynających swoją karierę.

Jedyne co jest konieczne do rozpoczęcia transkrypcji to słuchawki, komputer i stały dostęp do internetu. Umiejętności, którymi powinien charakteryzować się dobry pracownik w tej branży to z pewnością terminowość, skrupulatność i znajomość zasad języka polskiego. Wszystkie inne kwestie, takie jak pisanie bezwzrokowe czy sprawne wyszukiwanie informacji z pewnością przyjdą z czasem.

Przepisywanie tekstów to ciekawa i dość łatwa praca, lecz nie jest to rozwiązanie dla każdego. Zajęcie to wymaga skupienia i spędzenia wielu godzin przed komputerem. Te niedogodności z pewnością zrekompensują elastyczne godziny pracy i wiele ciekawych nagrań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
redagowanie tekstu

Na czym polega redagowanie tekstu? Kiedy warto przeprowadzić redakcję i korektę tekstu?

Następny artykuł
grupa docelowa

Czy wiesz, kim są twoi klienci? Dokładnie określona grupa docelowa – podstawa skutecznego marketingu. Co ma znaczenie?

Zobacz też