Pisanie bezwzrokowe to jedna z umiejętności, obok obsługi komputera i internetu, bez której praca biurowa jest trudniejsza i bardziej czasochłonna. Efektywne i komfortowe pisanie na klawiaturze poprawia profesjonalny wizerunek każdego pracownika, zwłaszcza w dziale obsługi klienta. Czytaj dalej!
Nauka bezwzrokowego pisania – po co?
Pisanie bezwzrokowe to cenna umiejętność pozwalająca znacząco przyspieszyć pracę na komputerze. Przydaje się zarówno w pracy, jak i szkole czy podczas zajęć na uniwersytecie. Pozytywnie wpływa na efektywność wykonywanych zadań, niezależnie od tego czy znajdują się one w obrębie prac humanistycznych, czy technicznych.
Z zalet pisania bezwzrokowego z powodzeniem korzystają dziennikarze, sekretarki, programiści i wszystkie osoby piszące na klawiaturze każdego dnia. Świetnie sprawdza się także dla pisarzy, blogerów i miłośników pisania dla przyjemności.
Zdrowotne korzyści bezwzrokowego pisania
Dodatkową zaletą wynikającą z opanowania umiejętności szybkiego i bezwzrokowego pisania jest odciążenie organizmu. Kluczowym etapem nauki jest opanowanie pisania z wykorzystaniem wszystkich palców. Dzięki temu pisanie jest szybsze i rzadziej pojawiają się błędy, ale także dłonie są mniej obciążone.
Kto może nauczyć się pisania bezwzrokowego?
Pisać bezwzrokowo może nauczyć się każdy, niezależnie od wieku, wykonywanej pracy czy doświadczenia. Kursy internetowe i stacjonarne są dostępne dla wszystkich. W wielu przypadkach są także w pełni darmowe.
Pisanie bezwzrokowe z pewnością przyda się wszystkim osobom pracujących każdego dnia na komputerze. Mogą być to zarówno programiści, jak i pracownicy biurowi odpowiedzialni za formułowanie pism i e-maili. Ze względu na łatwą dostępność i niską cenę kursów szybkiego pisania, chętnie korzystają z nich uczniowie i studenci. Dzięki temu nie tylko zyskują cenną umiejętność, ale także ciekawy wpis w CV.
Jakie korzyści wynikają z szybkiego pisania na klawiaturze?
Pisanie bezwzrokowe niesie ze sobą szereg korzyści. Przede wszystkim znacząco zwiększa efektywność pracy. Jest to kluczowe zwłaszcza do wolnych zawodów i osób pracujących na akord lub własny rachunek. Dzięki temu mogą wybierać między większą ilością pracy i większymi dochodami, lub dłuższym czasem wolnym. Brak konieczności nieustannego patrzenia w klawiaturę pozwala także częściej rozluźniać kark.
Zalety zdrowotne
Korzyści wynikające z bezwzrokowego pisania są widoczne także zdrowotnie. Standardowa praca na komputerze, z pochylonym karkiem i powolnym pisaniem dwoma palcami jest nie tylko dłuższa i bardziej obciążającą dla kręgosłupa. Spina także mięśnie karku i powoduje ból wywołany przeciążeniem dłoni. Korzystając ze wszystkich palców, można równomierniej eksploatować palce, a dzięki wyeliminowaniu patrzenia w klawiaturę nie ma konieczności tak mocnego pochylania karku.
Pisanie bezwzrokowe – gdzie można się go nauczyć?
Kursy pisania bezwzrokowe najczęściej są dostępne online. W internecie można znaleźć wiele stron oferujących zarówno testy na szybkość pisania, jak i późniejsze kursy bezwzrokowego pisania. Dzięki temu za darmo można zdobyć praktyczną umiejętność.
Takie zadania wykonywane na własnym komputerze, w dogodnych porach są bardzo efektywne. Jedynym minusem może być brak zewnętrznej motywacji.
Czy istnieją stacjonarne kursy pisania bezwzrokowego?
Dla osób preferujących kontakt z nauczycielem dostępne są także stacjonarne kursy. Podczas takich zajęć można wymieniać się doświadczeniem, motywować rekordami innych kursantów i korzystać z pozytywnej presji, jaką nakłada prowadzący.
Jak zostać mistrzem klawiatury? – pisanie wszystkimi palcami
Pisanie bezwzrokowe zostało wymyślone w XIX wieku dla stenografów sądowych. Korzystanie ze wszystkich palców znacząco przyspieszyło i upłynniło notowanie i przepisywanie.
Prawidłowy układ dłoni na klawiaturze pozwala optymalnie wykorzystać zasięg wszystkich dziesięciu palców. Choć początkowo pisanie palcami serdecznymi i małymi może wydawać się niewygodne, po krótkim czasie staje się bardzo naturalne.
Na kursach przedstawiany jest wzorcowy układ klawiatury z naniesionymi kolorami. Każdy z nich odpowiada konkretnym palcom. W przypadku pisania po polsku jest to minimalnie utrudnione ze względu na znaki polskie. Niemniej jednak jest to umiejętność możliwa do opanowania.
Darmowe sposoby na naukę pisania bezwzrokowego na klawiaturze
Pisanie bezwzrokowe, choć jest bardzo przydatną umiejętnością, nie wymaga posiadania dużego budżetu. Do nauki konieczny jest jedynie dostęp do komputera i internetu. W pełni efektywny kurs można zrealizować online i bezpłatnie. Korzystając z dostępnych materiałów i ćwiczeń, można zarówno sprawdzić swój poziom, wykonując test szybkości pisania, jak i sukcesywnie realizować ćwiczenia poprawiające tempo pisania.
Na czym polega nauka pisania bezwzrokowego?
Tego rodzaju zadania polegają najczęściej na przepisywaniu konkretnych słów i ciągów znaków, tak aby samodzielnie przekonać się, że wzorcowy układ dłoni na klawiaturze rzeczywiście poprawia sprawność. Ucząc się bezwzrokowego pisania, konieczne jest także przepisywanie przesuwającego się po ekranie tekstu.
Pisanie bezwzrokowe jest umiejętnością znaną od dawna, lecz dopiero teraz stała się ona łatwo dostępna i powszechnie przyswajana. Na realizację wielu zadań wpływ ma tempo i bezbłędność pisania. Niezależnie od wieku i doświadczenia, warto sprawdzić, czy nauka szybkiego i bezwzrokowego pisania nie pomogłaby w codziennym życiu.