Prezentacja multimedialna – jak ją stworzyć i którego programu użyć?

Kiepska prezentacja niewiele mówiąca odbiorcy to męczarnia dla oglądających, a przecież tworzenie przemawiających do wszystkich slajdów to nic trudnego. Trzeba jedynie poznać zasady, których należy się trzymać.
Prezentacja


Prezentacja i program PowerPoint to doskonały wybór. Program zawierający bardzo dużo odpowiednich i przydatnych narzędzi. Sprawdź, co możesz zrobić, by poprawić swoją pracę, tak by przykuć uwagę odbiorców.

Prezentacja multimedialna dla początkujących

Niektóre pojęcia, na jakie trafisz, mogą być dla ciebie niejasne, ale nie zniechęcaj się, bo PowerPoint da ci bardzo duże możliwości. Poświęć więc więcej czasu na organizowanie wartościowych treści oraz przygotuj się do wygłoszenia prezentacji. Kiedy masz do przekazania ważne informacje, a nie dasz do nich odpowiedniej oprawy, prezentacja nie da oczekiwanego efektu. Każdy slajd powinien być dobrze przemyślany, estetyczny i z pomysłem.

Jak stworzyć ciekawą i estetyczną prezentację?

Przede wszystkim pamiętaj, że twoja prezentacja musi być spójna, nie możesz dodawać do niej zbyt wielu grafik, ponieważ w którymś momencie można się w nich pogubić. Musisz zastanowić się nad motywem przewodnim, natomiast grafiki, które zamieszczasz, powinny mieć jakiś wspólny element. Może to być podobny styl zdjęć, pasek w rogu, coś charakterystycznego.

Czym jest spójność w projekcie?

W twoim projekcie elementy muszą ze sobą współgrać i nie może ich być zbyt wiele. Zdajesz sobie pewnie sprawę z tego, jak to fatalnie wygląda, kiedy z czymś się przedobrzy. Ustal jakąś sensowną stylistykę i trzymaj się jej od początku do końca, zastosuj ją we wszystkich slajdach. Tworzenie prezentacji wymaga od ciebie odpowiednich odległości i proporcji, to samo tyczy się marginesów, jak i obramowań.

Kolory – ile ich wybrać?

Nie twórz prezentacji z całej gamy kolorów tęczy, nie będzie się jej dobrze oglądać. Wybierz dwa, no góra trzy kolory i ewentualnie baw się ich odcieniami. Zastosuj zasadę skutecznego przekazu 10/30/60, wybierając jeden kolor, który będzie zajmował 10% powierzchni na detale, kolejny 30% (barwa dopełniająca) i kolor przewodni 60%. Dzięki temu uzyskasz efekt dobrze dobranej palety. Sprawdza się to nie tylko podczas tworzenia projektów w PowerPoincie, ale także podczas ustalania wystroju wnętrz. Chodzi tu o zachowanie proporcji między bazowym kolorem a akcentami kolorystycznymi.

Dobór odpowiednich fontów oraz jak rozłożyć tekst

Nie zamieszczaj na każdym ze slajdów ogrom treści, odbiorca nie powinien czuć się przytłoczony ilością informacji. Dobieraj nie więcej niż dwa kroje fontów, pamiętając, aby miały odpowiedni kontrast – jeżeli zastosujesz gruby font do nagłówków, uzupełnij go czymś skromniejszym, lekkim i taktownym. Nie korzystaj z wypunktowań oraz list i nie upychaj wszystkiego na jednym ekranie.

Wzbudź ciekawość

Nie tylko treścią wzbudzisz ciekawość, dużo lepiej sprawdzi się tu animacja lub infografika i pamiętaj – twoja prezentacja musi być unikalna i graficznie dopasowana do wybranego przez ciebie tematu. Stwórz po jednym slajdzie na powitanie i na zakończenie. Postaraj się, aby slajdy nie były rozrzucone chaotycznie, niech posiadają przemyślaną relację z odbiorcą.

Teraz już wiesz, jak zabrać się za stworzenie dobrej prezentacji, a jeśli potrzeba będzie zaprezentowania danych – skorzystaj z wykresu. Dane statystyczne, liczby, badania zadziałają na twoją korzyść, odbiorcy to lubią.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
copywriter

Copywriter i copywriting – na czym polega ta praca?

Następny artykuł
posty na fb

Posty na FB – jak tworzyć angażujące posty na Facebooka? Sprawdź i przenieś swoje social media na nowy poziom!

Zobacz też