Recenzja – na czym polega i jak ją napisać? Sprawdź nasze sprawdzone porady i pisz jak zawodowiec!

Recenzja to popularna forma tekstowa. Może dotyczyć filmu, spektaklu, koncertu, wystawy lub dzieła naukowego. Czy wiesz, jak pisać recenzje? Jeśli nie, koniecznie przeczytaj nasz poradnik!
recenzja


Z koniecznością napisania recenzji większość osób styka się już w szkole, podczas lekcji języka polskiego. Nie każdy jednak przykłada się akurat do tej formy literackiej. Tymczasem jej opanowanie jest bardzo przydatne. Pozwala na swobodne sformułowanie i przekazanie swojej opinii, a także zarekomendowanie konkretnego utworu. Recenzja kojarzy się głównie ze sztuką, jednak popularne są także recenzje książek, prac naukowych, artykułów i badań. Ta forma to nie tylko domena filmowego krytyka, oceniającego premiery, polskie filmy, klasyki kina i analizującego pracę reżysera i aktorów. Jeśli zastanawiasz się, jak napisać najlepszą recenzję, zapraszamy do lektury.

Recenzja – co to dokładnie jest?

Recenzja to forma literacka, która polega na stworzeniu tekstu oceniającego jakieś dzieło, przedmiot, zjawisko. Jej przedmiotem może być właściwie wszystko. Recenzent powinien zawrzeć w swoim tekście podstawowe informacje na temat ocenianego przedmiotu lub utworu, a także swoją opinię. Taka wypowiedź może stanowić także pewną formę rekomendacji. Warto pamiętać, że recenzja wcale nie musi być jedynie tekstem pisemnym. Obecnie popularne są recenzje w formie wideo, które pojawiają się na przykład na kanale YouTube. Pomimo, że charakteryzuje je bardziej potoczne słownictwo, do wypowiedzi wideo można swobodnie przypisać zasady, które odnoszą się do tradycyjnych, pisanych recenzji.

Jakich utworów i dzieł dotyczy recenzja?

Wiele osób kojarzy takie formy wypowiedzi z oceną dzieła sztuki. Recenzja może dotyczyć także gier komputerowych, sprzętu technicznego lub sportowego, artykułów gospodarstwa domowego, a nawet wycieczek. Recenzuje się samochody, kosmetyki, a także restauracje i dania. Za taką formę można uznać nawet kilkuzdaniowe opinie zamieszczone jako komentarz w internecie.

Co powinna zawierać recenzja?

Solidna recenzja powinna zawierać informacje o omawianym utworze, czyli zarys fabuły, sylwetkę twórcy itp. W przypadku przedmiotu będą to dane techniczne. Następny element to opis z elementami analizy i interpretacji. Istotna jest także część, która zawiera ocenę, w odniesieniu do własnych wrażeń i doświadczeń. Pod względem budowy recenzja jest dość klasyczna i powinna zawierać:

  1. Wstęp – określenie, co jest przedmiotem recenzji. To najbardziej obiektywna i sucha część recenzji.
  2. Rozwinięcie – w tym miejscu warto przeanalizować poszczególne elementy recenzowanego obiektu i przedstawić swoje argumenty z tym związane. Jeśli recenzujesz film lub książkę, nie zdradzaj zwrotów akcji! Rozwinięcie można podzielić na dwie części, np. opisujące wady i zalety.
  3. Zakończenie – podsumowanie, zawierające wnioski i ocenę.

Jak napisać dobrą recenzję?

Zastanawiasz się, jak napisać recenzję, którą nie tylko będzie się dobrze czytać, ale która będzie także pomocna? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki.

  1. Określ grupę docelową i dostosuj do niej styl komunikacji.
  2. Dobrze zaplanuj układ recenzji i postaraj się, żeby konstrukcja wypowiedzi podtrzymywała logikę wywodu. Całość powinna sprawiać wrażenie uporządkowanej.
  3. Nie streszczaj fabuły. Celem recenzji nie jest dokonanie opisu fabuły. Jeśli przygotowujesz recenzję filmu miej na uwadze, że część osób być może jeszcze go nie widziała.
  4. Tezy i opinie warto podpierać argumentami i przykładami. Unikaj też ogólnych stwierdzeń, które nic konkretnego nie mówią.

Recenzja to bardzo pomocna forma wypowiedzi, która pozwala w subtelny sposób włączyć niemałą dawkę perswazji. Warto znać podstawowe zasady, żeby pisać recenzje jak najlepszej jakości i tworzyć wartościowy content także o takim charakterze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
podcast

Podcast – czym dokładnie jest? Jakich podcastów słuchają twoi klienci i czy warto je nagrywać? 

Następny artykuł
webinar

Webinar – co to dokładnie jest? Poznaj definicję i sprawdź jak przeprowadzić webinarium online

Zobacz też