Konkursy internetowe – twoi klienci uwielbiają wygrywać nagrody! Sprawdź, czy konkursy mogą pomóc w promocji marki

Konkursy internetowe to coraz popularniejsze narzędzia, z których marki korzystają do swojej promocji. Dla klientów jest to świetna okazja do wygrania atrakcyjnych nagród. Jak organizować konkursy internetowe, żeby przyniosły jak najwięcej korzyści?
konkursy internetowe


Konkursy internetowe z ciekawymi nagrodami to działanie, na które decyduje się coraz więcej firm. W dzisiejszych czasach świat reklamy i marketingu przechodzi prawdziwą rewolucję. Nie wystarczy już tylko tworzyć haseł reklamowych i promować produkty i usługi w tradycyjnej formie. Obecnie bardzo ważne jest budowanie relacji z klientami i angażowanie ich w życie marki. Konkursy z nagrodami są doskonałym przykładem takich działań. Wizja otrzymania atrakcyjnego prezentu sprawia, że klienci bardzo aktywnie biorą udział w konkursach internetowych. Dla marki oznacza to wiele korzyści. Trzeba jednak wiedzieć, jak organizować konkursy internetowe, żeby przyniosły maksymalnie pozytywne efekty. Czytaj dalej!

Jak przeprowadzić konkurs internetowy?

Do skutecznego przeprowadzenia konkursu online trzeba się odpowiednio przygotować. Zebraliśmy zestawienie najważniejszych kwestii, które trzeba przemyśleć i określić, zanim twoja firma ogłosi, że organizuje konkurs dla klientów.

 1. Organizator – wydaje się to oczywiste, ale wcale takie nie jest. Konkursy internetowe może organizować firma, ale także agencja lub na przykład influencer, który przeprowadza je na zlecenie marki na swoim kanale w mediach społecznościowych.
 2. Cel – bardzo ważne już na etapie planowania konkursu jest określenie tego, jaki jest jego cel i jakie efekty ma przynieść. Dzięki temu po zakończeniu akcji będzie można przeanalizować wyniki i sprawdzić, czy zakładane rezultaty zostały osiągnięte.
 3. Grupa docelowa – to, do jakiej grupy klientów kierowany będzie konkurs, jest kluczowe, żeby odpowiednio dobrać jego rodzaj, nagrody, a także sposób komunikacji.
 4. Rodzaj konkursu – najlepiej zdecydować się na rodzaj konkursu po przeanalizowaniu dwóch powyższych kwestii. Konkurs internetowy stanowi narzędzie, które ma służyć osiągnięciu określonych celów. Tylko wtedy może dać długofalowe korzyści.
 5. Nagrody – to, jak bardzo będą atrakcyjne, ma wpływ na zaangażowanie uczestników. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze muszą to być nagrody rzeczowe. Dla wielu osób wyróżnieniem będzie, jeśli na przykład konkursowe zdjęcie pojawi się na profilu ulubionej marki w serwisie społecznościowym.
 6. Formalności – określić trzeba czas trwania aktualnego konkursu internetowego, stworzyć regulamin, formularz zgłoszeniowy.
 7. Promocja – efektywnie przeprowadzona kampania reklamowa sprawi, że więcej osób zdecyduje się wziąć udział w konkursie online z nagrodami.

Rodzaje konkursów internetowych

Wielu osobom konkursy kojarzą się tylko z loterią. Jeśli jednak chodzi o internetowe konkursy, rzadko ma się do czynienia z taką formułą, chociaż oczywiście czasami się to zdarza. Jest to jednak związane z wieloma prawnymi procedurami, które należy dopełnić, aby loteria była przeprowadzona zgodnie z prawem. Zatem jakie są najpopularniejsze rodzaje konkursów przeprowadzanych w internecie? Wyróżnić możemy:

 • kreatywne konkursy fotograficzne;
 • konkursy na wymyślenie hasła reklamowego;
 • konkursy literackie (na przykład na stworzenie wiersza, opowiadania, bajki);
 • konkursy na najciekawsze komentarze pod postem w serwisach społecznościowych;
 • konkursy wideo;
 • rywalizację w aplikacji za pomocą dedykowanej gry.

Konkursy internetowe – jakie są ich cele?

Wszystkie konkursy internetowe powinny mieć jasno określone cele. Mogą być one różne, w zależności od aktualnych potrzeb marki. Dobrze jeśli konkurs wpisuje się w założoną strategię marketingową i jest jej spójnym elementem. Jeśli chodzi o cele konkursów, można wyróżnić następujące:

 • promocja marki lub jej produktu, nowej usługi lub oferty. Nagrodą w takim konkursie zazwyczaj jest reklamowany towar lub usługa (na przykład bezpłatny abonament telefoniczny lub internetowy);
 • zwiększenie rozpoznawalności marki. Dzięki zwiększonemu ruchowi na stronie więcej osób dowiaduje się o istnieniu firmy i poznaje jej ofertę;
 • dotarcie do nowej grupy klientów. Konkursy internetowe to doskonały sposób na to, żeby zdobyć nowych odbiorców;
 • pozyskanie bazy odbiorców newslettera. Warunkiem uczestnictwa w konkursie zazwyczaj jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych w celach marketingowych.

Konkursy internetowe jako sposób na zaangażowanie klientów

Klienci uwielbiają konkursy internetowe. Dlaczego? W łatwy sposób można wziąć w nich udział i zwykle warunkiem nie jest zakup produktów. W takim konkursie udział może wziąć każdy, wystarczy posiadać dostęp do internetu. To sprawia, że konkursy rewelacyjnie zwiększają zaangażowanie fanów, rośnie liczba obserwatorów w mediach społecznościowych, na stronach generuje się ruch. To korzyści, które są dla firm nie do przecenienia.

Konkursy internetowe to doskonały sposób na uzupełnienie przemyślanej strategii marketingowej. Odpowiednio przeprowadzone, dają wiele korzyści. Udział w takich konkursach to dla wielu osób świetna zabawa, nawet jeśli nie uda się im wygrać nagrody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
hasło reklamowe

Hasło reklamowe – jak je stworzyć, żeby zostało zapamiętane? Sprawdź praktyczne wskazówki, jak wymyślić dobry slogan reklamowy i hasło

Następny artykuł
copywriter

Copywriter i copywriting – na czym polega ta praca?

Zobacz też