E-book – na czym polega jego popularność, jakie formaty obsługuje elektroniczny czytnik i skąd pobrać e-booki?

E-booki to elektroniczne czytniki książek, które zrewolucjonizowały współczesne podejście do czytania i noszenia dokumentów. Niewielka waga i kompaktowe rozmiary sprawiają, że e-book z łatwością zmieści się w torebce czy plecaku.
ebook

E-book to inaczej elektroniczna książka. Już sama nazwa wskazuje, że urządzenie służy do wyświetlania książek w formacie elektronicznym. Poręczny czytnik umożliwia wgrywanie i odtwarzanie plików z tekstem. Urządzenie posiada także wbudowany moduł WiFi, który umożliwia ściąganie książek online. Przeczytaj i dowiedz się więcej!

Czy e-booki są dla każdego?

Zaletą e-booka jest matryca wykonana w technologii e-papieru. E-book nie męczy oczu, jest lekki i pozwala schować w torebce czy plecaku całą bibliotekę książek. Mimo oczywistych zalet urządzenia e-booki wciąż mierzą się z krytyką ze strony miłośników tradycyjnych, papierowych książek. Niewielkie ceny biblioteki online, dodatkowe funkcje i udogodnienia przy wyświetlaniu oraz wygodny format sprawiają, jednak że e-booki cieszą się coraz większą popularnością, a ich producenci stale rozwijają ofertę produktów. Jak działa czytnik elektroniczny e-booków i jakie formaty plików możesz na niego ściągnąć?

Jak działa czytnik elektroniczny e-booków?

Czytnik e-booków umożliwia odtworzenie plików na ekranie urządzenia. E-book został wyposażony technologię e-ink, nazywaną także e-papierem. Technologia oparta jest na elektronicznym atramencie, który rozlewa się w kształt liter, tworząc tekst książki lub dokumentu. Technologia jest przyjazna dla wzroku, dzięki czemu czytanie e-booków męczy wzrok porównywalnie z czytaniem tradycyjnej książki. To doskonała alternatywa dla wyświetlaczy tabletów lub smartfonów, które emitują niebieskie światło i męczą wzrok migotaniem ekranu. Niektóre modele czytników e-booków posiadają także czytnik plików mp3.

Jakie formaty obsługuje czytnik e-booków i gdzie je znaleźć lub pobrać?

Czytnik e-booków odtwarza kilka rodzajów plików. Wśród nich znajdują się pliki:

  • EPUB – to popularny format zapisu książek elektronicznych. Plik pozwala na dopasowanie wyglądu strony do rozmiaru ekranu. Format epub obsługiwany jest przez większość e-booków, poza Kindlem. Pliki z książkami można ściągnąć z internetu lub kupić w księgarni internetowej;
  • MOBI – to format dedykowany użytkownikom Amazon Kindle. Format można ściągnąć z platformy księgarni Kindle bez konieczności wgrywania pliku na dysk. Pliki mobi mają możliwość dostosowania widoku do ekranu urządzenia;
  • PDF – to najpopularniejszy format dokumentów online. Pliki z tym rozszerzeniem mogą być odtwarzane przez czytnik e-booków, ale nie mają możliwości dostosowania rozmiaru do wyświetlacza, przez co ich użytkowanie może być mało komfortowe;
  • multiformat – stanowi bardziej opcję zakupu niż konkretny format. Rozwiązanie jest oferowane przez coraz większą ilość księgarni. Multiformat umożliwia dostęp i wyświetlanie plików formatach epub, mobi oraz pdf;
  • MP3 – nowoczesne e-booki pozwalają także na odtwarzanie audiobooków.

Dlaczego e-booki są popularne?

Niewielkie rozmiar i waga sprawiają, że czytnik e-booków to urządzenie, które możesz zabrać dosłownie wszędzie. Elektroniczny czytnik książek sprawdzi się nie tylko w domu, ale także na uczelni, w szkole, pracy lub podczas podróży. Niewielkie urządzenie pomoże ci zgromadzić całą bibliotekę książek w swojej torebce lub plecaku. To ogromna oszczędność wagi i miejsca. Dodatkowo czytnik książek elektronicznych zapewnia możliwość dostosowania wielkości tekstu do twoich potrzeb. Możesz swobodnie powiększyć lub oddalić litery.

Mimo niewielkich rozmiarów czytnik e-booków posiada niezwykle wydajną baterię, Jedno ładowanie wystarcza nawet na miesiąc regularnego użytkowania. Wybierając e-booka, możesz postawić na klasyczny prosty model lub zdecydować się na czytnik z podświetlanym wyświetlaczem, lub opcjami takimi jak skanowanie tekstu czy przetwarzanie go na mowę. Dużą zaletą czytnika jest duża różnorodność i widełki cenowe, w ramach których możesz nabyć to urządzenie.

E-book – księgarnia książek elektronicznych w twojej kieszeni

Czytnik e-booków to księgarnia w twojej kieszeni. Nowoczesne urządzenie odtwarza najpopularniejsze formaty plików, które przydadzą ci się na uczelni, w pracy lub po prostu w podróży. Możesz zdecydować się na prosty wyświetlacz lub postawić na model podświetlaniem, lub lektorem, który przeczyta ci treść dokumentu. Niewielki rozmiar i wagę docenią wszyscy amatorzy książek, którzy równocześnie cenią sobie lekkość i mobilność. Przekonaj się sam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak napisać scenariusz

Jak napisać scenariusz filmowy i o czym musi pamiętać scenarzysta? Najważniejsze zasady pisania scenariusza filmu

Następny artykuł
infografika

Infografika – czym dokładnie jest i jakie przynosi korzyści? Sprawdź najlepsze porady i inspiracje i zacznij używać infografik!

Zobacz też