Jak napisać scenariusz filmowy i o czym musi pamiętać scenarzysta? Najważniejsze zasady pisania scenariusza filmu

Scenariusz filmowy jest niezbędny podczas tworzenia filmów oraz innych materiałów wideo. Nie ma jednej metody, na to, jak go stworzyć, ale istnieje kilka wskazówek, które umożliwią prawidłowe napisanie tekstu. Jak napisać scenariusz filmowy?
jak napisać scenariusz

Jak napisać scenariusz filmowy? To pytanie, które często absorbuje młodych twórców i scenarzystów, Scenariusz jest niezbędny dla powstawania utworu filmowego. Może być także podstawą do ciekawej interpretacji teatralnej. Powinien mieć więc określoną formę, która pomoże przenieść zebrane pomysły na profesjonalne wideo. Jak napisać scenariusz? Sprawdź!

Jak napisać scenariusz? Zacznij od formy

W przypadku pisania scenariusza powiedzenie „przerost formy nad treścią” raczej nigdy nie ma zastosowania. Treść owszem jest bardzo ważna, ale jeśli film ma mieć odpowiednią jakość, to forma zapisu pomysłu jest kluczowa. Pisanie scenariusza musi więc odbyć się w ramach przeznaczonych dla tej konkretnej formy literackiej. Jak napisać scenariusz, aby dobrze oddawał zamysł i koncepcję filmu?

Przy pisaniu scenariusza ważny jest prosty i jasny przekaz

Ma być on pewnym skrótem myślowym, który poprowadzi osoby pracujące przy danej produkcji przez fabułę i wizję reżysera. Ma mieć charakter intuicyjny i nakreślać określony odbiór danej sceny lub sytuacji na planie. Proste zdania i jasny przekaz mają dawać wskazówki aktorom i reżyserowi, którzy nadadzą im znaczenia swoją grą i pracą.

Scenariusz filmowy – najważniejsze elementy

Jak zostać scenarzystą? Musisz pamiętać, że jak każda forma pisemna, scenariusz filmowy posiada swoje kluczowe elementy, które wyróżniają go spośród innych utworów. Jeśli chcesz napisać profesjonalny scenariusz, musisz pamiętać, aby pojawiły się w nim takie elementy, jak:

  • nagłówek sceny
  • krótki opis akcji;
  • aktorzy;
  • dialog;
  • didaskalia.

Omówmy pokrótce, każdy z tych elementów.

  1. Nagłówek sceny zazwyczaj posiada oznaczenie cyframi rzymskimi lub arabskimi. Po cyfrze znajduje się nazwa danej sceny, która zawiera kluczowe informacje, pozwalające wyróżnić ją na tle pozostałych.
  2. Krótki opis akcji zawiera ogólną charakterystykę planu, opis pomieszczenia i przedmiotów oraz zachowania aktorów i fabularnego kontekstu rozgrywanej akcji. Opis ma być krótkim i prostym przedstawieniem tego, co dzieje się w danej scenie na planie filmowym.
  3. Aktorzy. W profesjonalnym scenariuszu nazwy postaci powinny być pisane wielkimi literami. Nazwy rozdzielane są modułami z tekstem dialogu.
  4. Dialog to rozmowa między filmowymi postaciami. Wszystkie dialogi powinny znaleźć się w scenariuszu. Obowiązuje metoda wyśrodkowania w schemacie dokumentu.
  5. Didaskalia to dodatkowe informacje na temat przedmiotów, zdarzeń lub dźwięków, które wpływają na ostateczny wydźwięk danej sceny.

Jak napisać scenariusz? Wymogi formalne

Oprócz wymienionych powyżej elementów scenariusz powinien spełniać także odpowiednie wymogi formalne. Przyjęło się, że scenariusz powinien zostać wydrukowany na papierze o formacie A4. Dobrą praktyką jest dwustronny wydruk, który sprawia, że dokument jest bardziej poręczny. Kartki scenariusza należy także ze sobą trwale połączyć, tak aby jego czytanie było wygodne.

Formatowanie scenariusza

Zaleca się stosowanie marginesów o wielkości 1,5–2 cm po bokach i pojedynczych odstępów między wierszami. Czcionka tekstu nie powinna być mniejsza niż 12 pkt. Często wybieranym fontem jest Arial lub Courier. Wszystkie wymogi formalne mają swoją długą tradycję oraz uzasadnienie. Kręcenie filmu lub przygotowanie sztuki jest procesem twórczym, w którym scenariusz odgrywa ważną i pomocniczą rolę. Dokument powinien więc być maksymalnie wygodny w użyciu i czytelny.

Zawód scenarzysta

Scenarzysta to kluczowa osoba na planie filmowym, mimo iż zawód jest znacznie mniej medialny niż reżyser czy aktor. Scenarzysta zajmuje się pisaniem tekstu literackiego, na podstawie którego powstaje film lub sztuka. Pisząc, współpracuje z reżyserem i producentami programu, serialu lub filmu. Profesji tej można się nauczyć w szkołach filmowych i teatralnych. Za granicą istnieją także specjalne szkoły dla scenarzystów.

Jak napisać scenariusz? Trzymaj się wytycznych

Wiesz już, jak napisać scenariusz i jak powinien wyglądać od strony formalnej. Pisanie scenariuszy to kreatywne i ciekawe zadanie. Dokument stanowi punkt wyjścia dla wszystkich zdarzeń, które później dzieją się na planie. Na samym końcu tej drogi jest premiera samego filmu i jego późniejsze znalezienie się na sklepowej półce w sekcji “Nowość DVD“.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak napisać książkę

Jak napisać książkę? Krótki poradnik, jak zacząć pisanie książki i wydać bestseller!

Następny artykuł
ebook

E-book – na czym polega jego popularność, jakie formaty obsługuje elektroniczny czytnik i skąd pobrać e-booki?

Zobacz też