Jak napisać książkę? To pytanie pojawia się w głowie osób, które marzą, aby zostać pisarzami. Już na wstępie warto zaznaczyć, że napisanie książki nie jest sztuką. Sztuką jest napisanie dobrej książki na przyzwoitym poziomie, która dodatkowo zdobędzie uznanie czytelników i odniesie sukces wydawniczy. Pamiętaj, że nie jest to zadanie niemożliwe i każdy znany pisarz zaczynał kiedyś od wątpliwości. Sprawdź więc, od czego zacząć pisanie książki.
Jak napisać książkę? Zacznij od pomysłu
W pisaniu książek najważniejszy jest pomysł na fabułę. Zanim rozpoczniesz pisanie, zastanów się, w jaki sposób chciałbyś ją opowiedzieć i kto ma być adresatem twojej historii. To także pytanie o gatunek i grupę docelową, a więc także język i treść powieści. Masz już pomysł? Przeczytaj więc, jak napisać książkę krok po kroku.
Jak stworzyć ciekawą fabułę? Metoda „płatka śniegu”
Bez fabuły nie ma powieści. Aby akcja książki była wciągająca i spójna, fabuła powinna być dobrze rozplanowana i ciekawa. Z pomocą przychodzi metoda opracowana przez amerykańskiego pisarza, Randy’ego Ingermansona, nazywana metodą „płatka śniegu”. W dużym skrócie polega ona na przejściu od ogółu do szczegółu. Co to oznacza w praktyce?
Streszczenie fabuły
W pierwszym kroku napisz zdanie, które będzie streszczeniem twojej powieści. Zdanie nie powinno być dłuższe niż 15 słów. W jego treści powinny się znaleźć jednak wszystkie informacje określające istotę fabuły. Pomocne mogą się okazać takie pytania, jak:
- Kto?
- Gdzie?
- Co?
- Kiedy?
- Z jakiego powodu?
Pytania pomogą ci określić postać głównego bohatera i motywacje, jakie nim kierują.
Struktura wydarzeń
Gdy masz już pierwsze zdanie, postaraj się rozszerzyć je do całego akapitu. W tej części możesz opisać początek akcji, największe zdarzenia w trakcie akcji oraz zakończenie. To nic innego jak klasyczna struktura trzech aktów wykorzystywana m.in. w starożytnej Grecji. Jak widać, sposób przedstawiania historii jest wciąż ten sam.
Bohaterowie
Aby książka była dobra, bohaterowie muszą być przekonujący. Poświęć im więc trochę czasu już na samym początku pisania. Możesz przygotować pewnego rodzaju kwestionariusz osoby, który wypełnisz takimi informacjami, jak:
- imię;
- pochodzenie;
- motywacje;
- cel;
- przemiana;
- podsumowanie.
Określenie tych kwestii pomoże ci lepiej nakreślić postacie i nadać ich czynom sens. Dzięki temu fabuła będzie bardziej spójna i wciągająca. Być może cechy nadane bohaterom zainspirują cię do wprowadzenia dodatkowych zwrotów akcji lub wątków, o których nie pomyślałeś na początku.
Konspekt powieści
Mając już za sobą konceptualizację i opracowanie bohaterów, możesz zacząć pracę nad szkieletem powieści. Daj sobie na niego czas. Im bardziej będzie dopracowany, tym łatwiej będzie ci napełnić go treścią. Następnie rozwiń każde ze zdań akapitu opisanego w kroku drugim i zakończ go dramatycznym wydarzeniem, które nada akcji tempa i dramatyzmu.
Perspektywa bohaterów
Zanim zaczniesz pisać, poświęć jeszcze chwilę na interpretacje wydarzeń z perspektywy każdego bohatera. Pomoże ci to stworzyć kilka powieściowych wątków, które stworzą oś narracyjną twojej historii i pomogą pokazać jej złożoność. Masz już właściwie wszystko. Czas zacząć pisanie.
Pisanie powieści
Pisanie powieści zacznij od wylistowania scen, które chcesz umieścić w każdej z jej części. Następnie sięgając do opracowanego wcześniej konspektu, nanieś je na linię wydarzeń i zastanów się nad znaczeniem sceny z punktu widzenia kluczowych bohaterów. Pomoże ci to stworzyć pierwsze dialogi i uzupełnić pomysł o szczegóły decydujące o klimacie powieści. Sceny zacznij ze sobą fabularnie łączyć, tworząc narrację.
Jak napisać książkę? Fabuła to nie wszystko
Fabuła ma kluczowe znaczenie dla pracy nad książką, ale nie wyczerpuje tematu pisania. W końcu opisani bohaterowie i wydarzenia gdzieś się rozgrywają. Pytanie, czy jest to świat realny, czy wymyślone uniwersum? W jaki gatunek będzie wpisywać się twoja książka? Odpowiadając sobie na te pytania, będziesz mógł wprowadzić do książki informacje lub miejsca, które sprawią, że akcja stanie się bardziej realna. Mogą to być nazwy ulic, zabytki, znane obiekty użyteczności publicznej, czy nawet żyjące niegdyś postacie.
Jeśli akcja twojej książki toczy się w wymyślonym uniwersum, możesz skorzystać konwencji i motywów przynależnych do danych gatunków literackich. Dobrym przykładem może być fantastyka, w której często pojawia się motyw walki ze złem, magii, poszukiwania miłości czy nawet cytatów zaczerpniętych z mitologii nordyckiej lub słowiańskiej. Jeśli jesteś fanem danego gatunku, z pewnością ci się to uda. Pamiętaj jednak, aby nie powielać cudzych pomysłów.
Grupa docelowa
Jeśli twoja książka ma odnieść sukces, pamiętaj także o odbiorcach. Możesz zastosować tu twardą analitykę lub po prostu wyobrazić sobie osoby, dla których piszesz i spróbować określić ich zainteresowania, język, jakim się komunikują oraz spróbować odgadnąć, co robią w wolnym czasie.
Jak napisać książkę? Przedstawione powyżej zasady to krótkie wprowadzenie w metodologię pisania książek. Temat jest jednak znacznie bardziej rozległy. Nie zapominaj także o tym, że pisanie to działalność artystyczna, w której ważna jest wolność i wyobraźnia autora.