Test szybkiego pisania jest pierwszym etapem nauki efektywnego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze. Dzięki sprawdzeniu poziomu umiejętności pisania na komputerze możesz zaplanować i rozpocząć kurs. Na czym polega taki test? Komu jest potrzebny? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.
Kto powinien wykonać test szybkiego pisania?
Test szybkiego pisania pozwala ocenić konieczność odbycia takiego kursu. Szybkość pisania na klawiaturze jest bardzo przydatną umiejętnością, pozwalającą zwiększyć efektywność pracy i odciążyć dłonie. W zależności od początkowego poziomu umiejętności celem może być zarówno poprawienie tempa pisania, jak i nauczenie się pisania bezwzrokowo w celu zmniejszenia obciążenia karku, a także nauka pisania wszystkimi palcami, co w konsekwencji zminimalizuje skurcze dłoni i nadgarstków.
Na czym polega pisanie bezwzrokowe?
Tekst szybkiego pisania pozwala na rozpoczęcie nauki pisania bezwzrokowego. To system pisania z wykorzystaniem wszystkich palców. Opiera się on na wyćwiczeniu układu klawiszy, tak aby nie było konieczności nieustannego patrzenia na klawiaturę. Pozwala to znacznie efektywniej pisać i przepisywać treść. Metoda ta powstała w XIX wieku na potrzeby stenografii sądowej. Kluczową zasadą takiego pisania na klawiaturze jest przypisanie konkretnych klawiszy do poszczególnych palców. Wykorzystując za każdym razem taki sam układ rąk, można metodą mnemotechniczną nauczyć się układu liter i znaków.
Pisanie bezwzrokowe po polsku
W przypadku pisania na powszechnie dostępnej klawiaturze QWERTY w języku polskim pisanie bezwzrokowe jest trudniejsze. Wynika to z konieczności wprowadzania znaków polskich z wykorzystaniem dodatkowych klawiszy. Niemniej jednak jest to umiejętność możliwa do opanowania.
Ile słów na minutę piszą najlepsi?
Poziom szybkiego, bezwzrokowego pisania ocenia się na podstawie zarówno ilości pisanych znaków na minutę, jak i ilości popełnionych błędów i literówek.
Wiele osób, które opanowały tę umiejętność, nie wyobraża sobie ponownego pisania jedynie dwoma lub czterema palcami. Pisanie bezwzrokowe zwiększyło ich zarobki, efektywność pracy i pozwoliło wygospodarować więcej czasu na relaks.
Zawody w szybkim pisaniu
Obecnie na całym świecie organizowane są szkolenia i mistrzostwa w szybkim pisaniu. W trakcie takich kilkudniowych imprez można nie tylko rozwinąć swoje umiejętności i poprawić tempo pisania, ale także wziąć udział w rywalizacji. Rekordziści są w stanie napisać ponad 700 znaków na minutę. Obecny rekord świata to ponad 1000 znaków napisanych w trakcie 60 sekund.
W jakim celu należy uczyć się szybkiego pisania na klawiaturze?
Darmowy test szybkiego pisania i późniejszy kurs pozwalają zdobyć nową przydatną umiejętność. Może być ona zarówno ciekawą pozycją w CV, jak i interesującą zaletą na rozmowie rekrutacyjnej.
Wiele osób biorących udział w takich kursach to młodzież – uczniowie i studenci. Chcą niskim kosztem podnieść swoje kompetencje, mając świadomość, że efektywne pisanie na komputerze to istotna umiejętność w ich przyszłej karierze.
Kto powinien nauczyć się szybkiego pisania?
Pracownik biurowy piszący szybko, poprawnie i z wykorzystaniem wszystkich palców wygląda profesjonalniej. Poprawie ulega nie tylko czas przygotowywania dokumentów, pism i e-maili, ale także obsługa klienta. Podczas sprawnego wypełniania wniosków i formularzy można zaoszczędzić wiele czasu.
Co daje pisanie z wykorzystaniem wszystkich palców?
Korzystając ze wszystkich palców, również serdecznych i małych, można odciążyć palce wskazujące i środkowe. Z pewnością każdy, kto codziennie spędza kilka godzin nad klawiaturą, nieraz odczuwał ból dłoni i nadgarstków. Wynika on z nadmiernego przeciążenia ścięgien i mięśni.
Dzięki równomiernemu rozłożeniu wysiłku możliwe jest zminimalizowanie negatywnych skutków pracy.
Zalety zdrowotne szybkiego pisania bezwzrokowego
Tradycyjne pisanie, a zwłaszcza przepisywanie treści, wymaga także nieustannego poruszania karkiem z dołu do góry. Eliminując ten ruch, można także zmniejszyć zmęczenie karku, który podczas patrzenia w klawiaturę jest nieustannie zgięty. Warto także podnieść nieznacznie monitor, aby znajdował się na poziomie oczu. Połączenie tych zmian pozytywnie wpłynie na kondycję organizmu, nawet po wielogodzinnej pracy.
Czy pisanie bezwzrokowe ma jakieś wady?
Test szybkiego pisania prowadzący do kursu pisania bezwzrokowego generuje szereg pozytywnych skutków i jest obarczony jedynie jedną wadą.
Minus tego procesu obejmuje czas niezbędny na przyswojenie umiejętności. Niestety nie ma możliwości nauczenia się szybkiego pisania od razu, na pamięć lub czytając instrukcje. W tym przypadku konieczne jest poświęcenie kilkudziesięciu godzin na wykonywanie zadań.
Pomimo to wszyscy absolwenci różnorodnych kursów są zgodni – warto przyswoić tę umiejętność.
Jak przebiega nauka szybkiego pisania na klawiaturze?
Nauka szybkiego, bezwzrokowego pisania na klawiaturze przebiega etapowo. Pierwszym krokiem jest test szybkiego pisania. Po poznaniu oceny startowej można rozpocząć ćwiczenia.
Na początku należy nauczyć się poprawnie układać dłonie na klawiaturze. Pozycją startową powinno być ułożenie palców wskazujących na klawiszach F i J. W następnej kolejności przepisuje się ciągi słów i znaków, oswajając rzadko używane palce z niezbędnym wysiłkiem. Początkowo może to sprawiać pewne problemy, zwłaszcza w przypadku palców serdecznych i małych, lecz po czasie one również będzie wspierać dłonie w szybkim pisaniu.
Test szybkiego pisania i następujący po nim kurs to ciekawe zajęcia pozwalające poprawić kluczową w dzisiejszych czasach umiejętność. Z pewnością każdy pracownik biurowy doceni zwiększenie efektywności pracy dzięki szybkiemu i bezwzrokowemu pisaniu na klawiaturze.