Według Światowej Organizacji Zdrowia, wypalenie zawodowe jest syndromem, który może znacząco wpływać na zdrowie pracownika. Można odnaleźć je m.in w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-11. Jakie są symptomy wypalenia zawodowego? Jak go uniknąć?
Wypalenie zawodowe u copywritera – jak się objawia?
Wypalenie zawodowe, które dotknęło copywritera nie tylko odbija się na jakości przygotowywanych przez niego tekstów. Znacząco zwiększa ilość odczuwanego stresu, a tym samym wywiera negatywny wpływ na ogólny stan zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Po czym najczęściej można rozpoznać wypalenie zawodowe?
- Feedback dotyczący pogorszenia oferowanych treści;
- niechęć do wykonywania zleceń;
- problemy z motywacją i znalezieniem sił do wykonywania zawodowych obowiązków;
- negatywne zdanie o sobie i wykonywanej przez siebie pracy;
- problem z koncentracją;
- podejmowanie się realizacji mniejszej ilości zleceń.
Z reguły copywriter, którego dotknęło wypalenie zawodowe, traci wiarę w siebie i swoje umiejętności. Często uruchamianą strategię jest wtedy unikanie, które może doprowadzić do powstania poważnych problemów zawodowych, osobistych i zdrowotnych. W tym stanie, niemożliwe jest odczuwanie satysfakcji, a z czasem może też wytworzyć się skłonność do katastrofizacji i czarnowidztwa. Nie warto bagatelizować wypalenia zawodowego – brak reakcji może doprowadzić do wykształcenia się zaburzeń lękowych lub wystąpienia epizodu depresyjnego.
W przypadku wypalenia zawodowego warto zrobić sobie przerwę. Sprawdź L4 online, tanio załatwisz je przez internet.
Najczęstsze przyczyny wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe nie bierze się znikąd. Z reguły na jego powstanie wpływa długotrwały stres. Nadmiar obowiązków, złe kontakty ze współpracownikami to tylko jedne z możliwych czynników stresogennych. Niezbędna jest umiejętność oddzielenia swojego życia zawodowego od prywatnego. Osoby, które przenoszą do domu problemy z pracy, są zdecydowanie bardziej narażone na wystąpienie wypalenia zawodowego.
Copywriter to osoba, która często wykonuje swoje obowiązki zdalnie. Nieustanne przebywanie w domu, monotonia i powtarzalne schematy dnia nie na każdego wpływają pozytywnie. Czasem są to warunki predysponujące do nadmiernego pracoholizmu. Nadmierne zaangażowanie też zwiększa ryzyko zetknięcia się z wypaleniem zawodowym.
Wiele firm wywiera na pracownikach niepotrzebną presję i wyznacza im zbyt dużą ilość obowiązków. Brak możliwości osiągnięcia wyznaczonych celów sprawia, że pracownicy nie odczuwają satysfakcji – zniechęca ich to i po pewnym czasie wręcz uniemożliwia pozytywne nastawienie do wykonywania swoich zadań.
Jak poradzić sobie z wypaleniem zawodowym?
Wypalenie zawodowe jest poważnym problemem, ale można sobie z nim skutecznie poradzić. Co robić, aby odzyskać zdolność koncentracji, motywację i satysfakcję z wykonywanych działań? Warto zacząć od małych kroków. Początkowo może okazać się, że wystarczy wyznaczenie sobie czasu na pracę i odpoczynek. Dłuższe przerwy i wyjazdy na urlop pomogą oczyścić umysł i na świeżo przeanalizować wyznaczone zadania. Możesz również wziąć L4 od psychiatry, dzieki któremu za okres odpoczynku będziesz dostawać wynagrodzenie.
Niezbędne jest wyznaczenie sobie priorytetów i zwalczenie nadmiernego profesjonalizmu. Dobrym pomysłem może okazać się też skorzystanie z różnych kursów podnoszących kwalifikacje – może być to sposobem na poprawę swojej samooceny. Ważne jest też posiadanie hobby poza pracą. Możliwość odetchnięcia i skoncentrowania się na czymś innym może wręcz zbawiennie wpłynąć na samopoczucie i podejście do pracy.
Jeśli wypalenie zawodowe uniemożliwia wykonywanie swoich umiejętności i negatywnie wpływa na inne sfery życia – niezbędne jest udanie się do specjalisty. Pomoc psychologiczna lub psychiatryczna może zagwarantować skuteczne rozwiązanie, które pomoże w krótkim czasie uporać się z problemem. Nie warto zwlekać z udaniem się po pomoc – szybsza reakcja z reguły umożliwia łatwiejsze zniwelowanie nieprzyjemnych dolegliwości.