Korektor tekstu jest określeniem adekwatnym zarówno do osoby posiadającej wykształcenie polonistyczne, jak i do programu komputerowego dbającego o poprawność tworzonych treści. Niezależnie jednak od tego, co lub kogo ma się na myśli, posługując się tym określeniem, warto wiedzieć, co należy do zadań lub funkcji korektora. Czytaj dalej!
Jakie błędy językowe są najczęściej popełniane?
Język polski jest skomplikowany i wywołuje wiele dylematów. Nawet osoby urodzone w Polsce mają często wiele trudności z zachowaniem poprawnej składni lub ortografii. Polacy mają trudność z przestrzeganiem zasad ortografii, interpunkcji i odmianą niektórych trudnych słów.
Przykładowe błędy językowe
Popularnym błędem jest, na przykład, pojęcie „okres czasu”. Jest to pleonazm, czyli błąd językowy potocznie nazywany „masłem maślanym”. Dlaczego nie powinno się używać tego połączenia wyrazów? Okres jest miarą czasu, więc nie może być ponownie łączony z „czasem”. Poprawną formą jest natomiast w „tym czasie” lub „w tym okresie”.
Powszechnym błędem jest także wymienne stosowanie słów „przynajmniej” i „bynajmniej”. Nie są to jednak synonimy. Słowa te różnią się znaczeniem – „bynajmniej” jest przeczeniem, a „przynajmniej” wyznacza minimalny, możliwy do zaakceptowania przez mówiącego zakres czegoś.
Częste błędy ortograficzne
Również kwestia ortografii w języku polskim sprawia wielu osobom sporą trudność. Najpopularniejszym błędem jest pisanie „napewno” i „na prawdę”, choć poprawne formy to „na pewno” i „naprawdę”.
Ze względu na wymowę, wiele osób zapisuje bez spacji wyraz „wogóle”, a nawet czasem dodaje drugi błąd i w efekcie powstaje „wogule” (poprawna forma to oczywiście „w ogóle”). Nad takimi kwestiami czuwa właśnie korektor tekstu w swojej pracy.
Na czym polega sprawdzanie pisowni i poprawności tekstu?
Korektor tekstu przeprowadza pełne sprawdzenie i poprawienie tekstu pod kątem poprawności ortograficznej i gramatycznej. Z zasady nie ingeruje w warstwę merytoryczną i logiczną, skupiając się jedynie na otrzymanym tekście. Podnosząc wartość językową tekstów marketingowych, można pokazać odbiorcom, że firma ich szanuje i podchodzi odpowiedzialnie do komunikacji.
W przypadku treści internetowych i umieszczanych na stronach im wyższa jakość tekstu tym wyszukiwarka lepiej je pozycjonuje. Tekst po profesjonalnej korekcie jest pozbawiony wszelkich błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych.
Kiedy warto sięgnąć po profesjonalną korektę tekstu?
Profesjonalna korekta tekstu jest dobrym wyborem zawsze, gdy stworzony tekst ma trafić do szerszego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy jest to treść reklamowa, fabularna, czy poradnikowa, zawsze warto stawiać na najwyższą jakość. Powszechnie z pomocy korektora tekstu korzystają osoby nagminnie robiące błędy i literówki, ale nie tylko. Usługi tego rodzaju są niezbędne przy tworzeniu profesjonalnego bloga, strony internetowej, e-booka, ale także podczas pisania formularzy, instrukcji, e-maili, a także np. newsletterów.
Czy różni się redakcja od korekty tekstu?
Redakcja jest znacznie większą ingerencją w treść. Profesjonalny redaktor ma prawo wpływać na układ tekstu, poprawiać jego wartość merytoryczną i tak zmieniać szyk zdań, aby gotowy produkt był maksymalnie logiczny i przystępny. Zarówno w przypadku treści sprzedażowych, jak i np. książek, redaktor współpracuje z autorem w celu stworzenia tekstu najwyższej jakości.
Korektor natomiast skupia się na warstwie językowej, dbając o wyeliminowanie wszelkich błędów popełnionych w trakcie pisania.
Jak zostać korektorem tekstu?
Popularną ścieżką dla korektorów są studia polonistyczne. Wiele uczelni oferuje w ich obrębie przedmioty lub specjalizacje z korekty i redakcji tekstów. Nie muszą być to pełne magisterskie studia, na różnych wydziałach można skorzystać również z rocznych studiów podyplomowych.
Obecnie, w dobie dynamicznego rozwoju treści internetowych, jest to coraz popularniejszy zawód. Przy wzroście zainteresowania, wzrosła także ilość treści edukacyjnych. Osoba ze zmysłem językowym może skorzystać z oferowanych przez doświadczonych korektorów kursów i poznać niezbędne zasady.
Czym charakteryzuje się dobry korektor tekstu?
Niezależnie od sposobu zdobywania wiedzy do pracy korektora tekstu konieczna jest cierpliwość, skrupulatność i pasja. Między zleceniami warto dużo czytać i uświadomić sobie, że żaden tekst nigdy nie będzie idealny. Rolą korektora tekstu jest zminimalizowanie ilości błędów. Znając podstawowe zasady rządzące językiem polskim, mając chęć do pracy, można ćwiczyć swój warsztat i zdobywać klientów.
Korektor tekstu online – czy można na nim polegać?
Korektor tekstu we współczesnym świecie może być rozumiany także jako dostępny online program do sprawdzania popularnych błędów.
To bardzo wygodne narzędzie odsiewające proste literówki i błędy ortograficzne. Bardzo chętnie wykorzystywane jest przez osoby piszące szybko i bez analizowania, zwłaszcza w sytuacjach prywatnych. Minimalizuje także rażące błędy popełniane przez osoby z dysortografią.
Nie jest to jednak aplikacja doskonała. W wielu sytuacjach może wskazywać błędne zasady, np. w przypadku dylematów interpunkcyjnych. Przy tekstach publikowanych lub drukowanych warto skorzystać z dodatkowej, profesjonalnej pomocy doświadczonego korektora tekstu.
Kto powinien dbać o poprawność językową i unikanie błędów stylistycznych?
O używanie poprawnej polszczyzny powinni dbać wszyscy. Zarówno w mowie, jak i piśmie. Niemniej jednak im szybciej tworzone są treści, komunikaty i komentarze, tym łatwiej o niechlujstwo językowe.
Unikanie błędów powinno być priorytetem dla osób zawodowo zajmujących się słowem, takich jak pisarze, copywriterzy, dziennikarze i nauczyciele.
Korektor tekstu jest niezbędny do sprawdzania, czy treść spełnia kwestie poprawności językowej. Eliminując błędy, poprawia czytelność, a tym samym zwiększa efektywność komunikatu. Niezależnie od tego, kto jest autorem tekstu i gdzie zostanie on opublikowany, każdy etap pracy nad gotowym produktem jest tak samo istotny.