System ogrzewania w samochodzie spalinowym działa na bardzo prostej zasadzie, ponieważ wykorzystuje ciepło, które w silniku spalinowym jest niejako odpadkiem. Spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej w cylindrach to tak naprawdę seria drobnych wybuchów, którym oprócz siły napędzającej tłoki i dalej wał towarzyszy generowanie dużej ilości ciepła. W upalne dni owo ciepło musi być usuwane przez system chłodzenia silnika, bez którego ten nie mógłby działać. Natomiast zimą, kiedy temperatury spadają poniżej komfortowych wartości ciepło to jest wykorzystywane do ogrzewania wnętrza maszyny. Nie jest to co prawda to samo powietrze, które brało udział w spalaniu paliwa, ponieważ takie rozwiązanie nie byłoby ani komfortowe, ani zdrowe. Jest to jednak ciepło, które powstało na skutek spalania paliwa. Powietrze, które ma trafić poprzez kratki nawiewu jest zimą kierowane najpierw wokół wymienników ciepła, gdzie ciepło z silnika przenosi się na nie i ogrzewa je do przyjemnej temperatury.
Dbanie o układ ogrzewania w samochodzie spalinowym
- Regularna wymiana filtra powietrza kabinowego: Filtr powietrza kabinowego oczyszcza powietrze dostające się do wnętrza pojazdu i powinien być wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta samochodu (zazwyczaj co 12 miesięcy lub 20 000 km).
- Kontrola poziomu płynu chłodniczego: Płyn chłodniczy pełni kluczową rolę w przenoszeniu ciepła z silnika do wymiennika ciepła. Należy regularnie sprawdzać jego poziom i stan (kolor, czystość) i wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.
- Wentylowanie wnętrza pojazdu: W celu zapobiegania rozwojowi grzybów i pleśni, zaleca się okresowe wietrzenie wnętrza pojazdu, szczególnie po jeździe w deszczowy lub śnieżny dzień.
Tak prosta budowa systemu ogrzewania samochodu sprawia, że układ taki jest w praktyce bezobsługowy i niemal bezawaryjny. Jest jednak uzależniony od tego, że silnik spalinowy pracuje w trakcie grzania. Problem pojawia się jednak w samochodach elektrycznych lub w sytuacjach, w których użytkownik chce spędzić trochę czasu w samochodzie w komfortowych warunkach zimą, ale jednocześnie nie chce uruchamiać silnika. W takiej sytuacji przydatne okazują się wymienniki ciepła, ogrzewanie wnętrza przebiega wtedy w nieco inny sposób i potrzebuje nieco więcej uwagi.
Korzystając z zewnętrznych nagrzewnic czy wymienników ciepła warto jest je systematycznie serwisować i na bieżąco upewniać się, że działają one prawidłowo. Nawet drobna awaria może w takim przypadku doprowadzić do poważnego zdarzenia, wliczając w to pożar. Zachęcamy więc, do korzystania z tego typu systemów w sposób przemyślany i odpowiedzialny oraz o usuwanie wszelkich awarii, od razu po ich wykryciu.
Materiał promocyjny