Czym jest i skąd się wzięło Lorem Ipsum?

Odwiedzając strony internetowe, każdemu zdarzyło się natknąć na mądrze wyglądające frazy łacińskie, które zapełniały konkretną przestrzeń tekstową. To Lorem Ipsum.
lorem ipsum

Standardowy fragment „lorem ipsum dolor sit ament…” pełni funkcję praktyczną, pomaga w pracy nad ułożeniem treści. Sprawdź, co się jeszcze ciekawego możesz się dowiedzieć o Lorem Ipsum.

Czym jest Lorem Ipsum?

Lorem Ipsum to tekst stosowany, jako przykładowy wypełniacz w przemyśle poligraficznym. Po raz pierwszy został użyty przez nieznanego drukarza w XVI wieku do wypełnienia próbnej książki tekstem. Co ciekawe niezmieniony trafił cztery wieki później do przemysłu elektronicznego, a w latach 60. poprzedniego wieku został spopularyzowany w publikacji arkuszy Letrasetu, które zawierały Lorem Ipsum, a w ostatnim czasie różne wersje pojawiły się w oprogramowaniu przeznaczonym do realizacji druków na komputerach osobistych.

Lorem Ipsum to nie jest przypadkowy tekst

Potocznie sądziło się, że Lorem Ipsum jest przypadkowym tekstem, okazało się jednak, że posiada swoje korzenie w łacińskiej literaturze, i to z 45 roku przed Chrystusem, ponad 2000 lat temu. Odkrycia dokonał Richard McClintock – wykładowca łaciny na uniwersytecie Hampden–Sydney w Virginii – doszedł do wniosku, że Lorem Ipsum pochodzi z fragmentów „de Finibus Bonorum et Malorum”, czyli „O granicy dobra i zła” napisanej przez Cycerona, to popularna w czasach renesansu rozprawa w temacie etyki.

Standardowy fragment Lorem Ipsum

„Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum”.

Praktyczne cele Lorem Ipsum

Od samego początku Lorem Ipsum wykorzystywane było w praktycznym celu, drukarz w XVI wieku pracując nad układem książki, ułożył oraz odbił losowe fragmenty traktatu Cycerona po to, aby sprawdzić rozmieszczenie znaków przestankowych, wielkość czcionki i długość wyrazów. Chciał sprawdzić, jak prezentuje się tekst na stronie, specjalnie przemieszczając pojawiające się w oryginalnym tekście wyrazy. Wiele lat uważano, że tekst jest zbiorem losowo wybranych łacińskich słów.

Co oznacza Lorem Ipsum?

„Lorem Ipsum” nie oznacza nic, w tekście bowiem nie chodzi o żaden przekaz, ale o ukształtowanie wyrazów, symboli oraz liter. Jako że Lorem Ipsum ma bardziej drobiazgowe zaprezentowanie konkretnego schematu treści na stronie, korzysta się z niego o wiele częściej niż z innych kompilacji wyrazów. Duża grupa lingwistów uważa, że jest to doskonały wypełniacz powierzchni przeznaczonej na tekst, imitując prawdziwą mowę i przekaz.

Wzór dla różnych języków świata

Wszystkie słowa prezentują się bardzo swobodnie i naturalnie poprzez układ liter oraz swoją długość udają zgodną z rzeczywistością gramatykę, pasując do wszystkich języków świata. Lorem Ipsum pełni swoją rolę niezależnie od tego skąd pochodzi czytelnik. Tekst w obcym języku koncentruje uwagę czytelnika na wizualnych jego aspektach, a nie na treści.

Ciekawostka

Tekst nad którym pracował w XVI wieku nieznany drukarz, pozbawiony był niektórych liter, na przykład „k”, „j”, „z” lub „w”, dlatego, że język łaciński nimi nie dysponował. W najnowszych poprawkach niekiedy się już te litery pojawiają. 

Lorem Ipsum naszych czasów

W czasach obecnych, wraz z rozwojem cywilizacji i technologii Lorem Ipsum wykorzystywane jest nie tylko w przestrzeni drukarskiej, ale także w reklamie lub mediach. Często strony internetowe, które są jeszcze w budowie, korzystają z tego popularnego schematu, czerpiąc z wiedzy XVI wiecznego drukarza. Dużo łatwiej dzięki temu skomponować stronę, zaplanować na niej miejsce na treść, grafikę, dane kontaktowe i odnośniki. Znajduje także wykorzystanie w drukach użytkowych – zaproszeniach ślubnych czy ulotkach.

Pomysł XVI wiecznego drukarza wykorzystują dziś jego koledzy po fachu oraz graficy komputerowi i kreatorzy stron internetowych.

Mocne strony Lorem Ipsum

Mocną stroną używania Lorem Ipsum jest fakt, że posiada wiele kombinacji słów, zdań i akapitów w przeciwieństwie do zwykłego „tekst, tekst, tekst” sprawiającego, że wygląda zbyt poprawnie i czytelnie. Wśród wielu webmasterów i designerów panuje opinia, że Lorem Ipsum znakomicie nadaje się, jako domyślny model tekstu, a wpisanie w wyszukiwarce internetowej Lorem Ipsum doprowadzi do znalezienia bardzo wielu stron, będących wciąż w budowie.

Generatory tekstu

W internecie znajdziesz generatory tekstu, gdzie online możesz przetworzyć swój osobisty Lorem Ipsum, wzbogacając go o elementy html, definiujące jego strukturę, z możliwością wstawiania linków zewnętrznych. Możesz tam umieścić dowolny tekst – fragment literacki, tekst piosenki, tekst fantasy, a generator tekstowy zapewnia losowe wydobywanie terminów i kroków, by skomponować własne Lorem Ipsum.

Dzięki Lorem Ipsum można sprawdzić, jak będzie wyglądała strona www, która, póki co nie posiada treści – to bardzo użyteczne narzędzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
duplicate content

Czym jest duplicate content?

Następny artykuł

Dekoracje do domowego biura

Zobacz też